Diary

4.3.2019 Tati, děkuji ti za vše, i za to, že jsem mohl zůstat s tebou do posledních chvil. Máš pravdu. V životě, aby člověk něco dokázal je třeba hlavně čmákat, čmákat, čmákat! Pražho! Tvůj syn.

22.02.2019 Design dopravních prostředků a zejména pak automobilů byl pro mne velmi okrajový a nezajímavý svět pouhého stylingu estetického průmyslu.  Ale co to…. Dochází nám funkční životní prostor, řešíme místo k bydlení, lidé staví domy v autech- nechtějí se zadlužovat, módou se stávají tiny-housy. Do popředí zájmu se dostávají autonomní vozidla. To vše je vlastně jenom počátek. Veškerá estetika tvaru se mění. Hle – z estetiky „průmyslového objektu-produktu“ vozidla se najednou stává estetika obytného prostoru. Automobil ve své vizi vidím v prvé řadě jako obytný prostor, zážitkovost jízdy bude přesměrována do hobby – retro stylů…a nebo ještě lépe/hůře do stylizovaných uměleckých grafik typu Kamila Lhotáka nebo Václava Zapadlíka a dalších….automobil se stane jako základní jednotka sdíleného obytného prostoru. Designer by měl s touto vizí interiéru již nyní pracovat. Co na moji syntézu průmyslového designéra a architekta říká naše automobilka?:19.12.2017 Včera ve 14:40h ve spánku odešla moje babička Miloslava Kopecká rozená Hanušová. Babi budeš mi moc scházet. Děkuji ti moc co jsi pro nás udělala. Můj kamarád nám píše: Ahoj Michale, budu na Tvou babičku pamatovat při mši svaté i v modlitbě: samozřejmě že si na ni vzpomínám. O naší kultuře coby lidské mám stále více výhrad: právě ve vztahu k starým, nemocným a umírajícím, neřkuli zemřelým má naše společnost veliké trhliny. Je mi to velmi líto, že právě Tvá babička a Ty i nejbližší museli spolknout tuto hořkou slinu… Děkuji za podnět s tím něco dělat. To víš, že se snažím o věcech mluvit, kde to má cenu …Přikládám vánoční přání a k němu připojuji srdečné Radostné Vánoce! PB. Moje sestra ti pro změnu posílá písničku.03.08.2017 „Udržitelné“ umění by Jim Denevan.
18.07.2017 Opravdový umělec musí umět v prvé řadě pořádně kreslit. Kieron Williamson zvládá i malbu.
03.04.2017 Mike Hall už šlape do pedálů někde jinde. Posunul mi měřítko cyklistiky z „ježdění cykloturistiky“ na bikepacking. Sledoval jsem jeho WCR. Záviděl jsem mu dojezd této stíhačky. Je fajn, když vám v životě občas někdo zatleská…a zejména pak, když je to vaše mamka a blízcí.
21.02.2017 Odešel můj učitel z LŠU Stanislav Kulda. Byl to litograf, malíř a bohém! Jeden z mála, který se nechtěl nazývat umělcem, ale byl jím duší i tělem. Stando, s kým budu vést disputace o marnosti, ale i vizi naší tvorby a života? Děkuji ti za vše. Tvůj žák.
06.02.2017 Vize budoucnosti– ve snu jsem se ocitl v  budoucnosti.  Viděl jsem plavidla, která stála ve vzdušném prostoru, sdílela naší zemskou energii a byla obří. Život v této době nic neznamenal. Mrtvoly lidí se zahrabávaly bagry, stejně tak jako za naších století. V tomto smutném čase jsem byl pronásledován. Byl jsem obhájce životů stvoření na naší planetě, tradičních duchovních hodnot nezaložených na obohacování, zotročování a útisku druhých. Na sdílení pravdy, používání nedestruktivních technologií a života ve skromnosti. Skrýval jsem se, byl jsem neustále na útěku a byl jsem PSANEC buducnosti. Takový bude dobrodruh nových věků. Vše bude „pokořeno“, všeho bude „dobyto“, nic nebude cizí. Vyjma absence lidí kráčející stezkou opravdové lidské osobnosti. Ta bude lovena.
25.01.2017 Fflyona Campbell– ráda chodí a trhá kořínky v lese:-)
20.01.2017 Travel and Adventure quotes
20.01.2017 Jumber Lezhava– Knight of Sport or Cyclist of the World?
09.01.2017 Cradle to Cradle– cesta designu a architektury.
07.01.2017 Estas Tonne– internal flight…and relaxing guitar.
17.12.2016 Ponytail Paul – Angel Apalachian trail! Peace, peace of mind!
17.12.2016 Jon Muir – před lety mě poznamenalo jeho video „Alone Across Australia“. Pošlete mu pohlednici!
16.12.2016 Out of Eden Walk – Paul Salopek a jeho procházka světem.
06.12.2016 50 věcí které zachrání planetu:-). Nejsem příznivce diktátu zeleného kultu, z uvedeného seznamu většinu však realizuji. Myslím si, že jestli chceme jít krok v před (společenství), musíme (své) věci minimalizovat, tak aby nabyly jasných obrazů (co, jak, proč). Věci se musíme naučit používat zodpovědně. To je klíčový faktor k samotnému designu věcí a vnitřní kultuře.
02.11.2016 Anton Kalland novinář a minimalista fotí a píše tak jak mám rád:
Wealth is related to what we rate valuable in our lives. Even I have here a shiny collection of brand new bush tools, this post isn’t supposed to teach that these things are needed to make people wealthy. The most important is to fill our spiritual needs and to be close to our families.
22.10.2016 Járova zpověď sportu. Já myslím že je  příkladem i v těchto letech (2019).
18.10.2016 Stepan Remmler je zpěvák a poslední žijící z TRIA.  DA DA DA! Porovnejte s tímto v důchodovém věku.
11.10.2016 Rob Greenfiled a jeho ucelený eco-friendly způsob života a cestování. Minimalista.
10.08.2016 Fallen Furniture– Design založen na použitých leteckých dílech. Jedna firma ze sta…
09.08.2016 Lidstvo žije na dluh– Populární styl života „na dluh“ je více a více možný (hypotéky, půjčky atd.), můžeme toho tak více spotřebovat…tím je naše Země více vyčerpávána….rabování země v přímém přenosu pokračuje :-/.
12.07.2016 Vizionářství nového životního stylu– moje definice jako život na minimum.
24.02.2016 Půda jde také do háje.
15.02.2016 Bořek Šípek odešel. Jeden z mých vůdčích profesorů na UMPRUM. Děkuji za vše.
26.01.2016 Henry Worsley je pro mne dobrodruh, který…těžko psát. Za povšimnutí stojí stále aktuální odkaz, který přesměrovává na uhlazenou formu odkazu. Královská rodina moc cenzuruje, ale když se jedná o osobní důvěru a donation..chápu to.
30.07.2015 Další typ pohonu který  „popírá“ fyzikální zákony /1/.
14.07.2015 Jedidiah Jenkins vstal z gauče a odjel z Oregonu do Patagonie.
06.06.2015 Pierre Brice  odešel do věčných lovišť.
15.12.2014 Thákur – Duch Svobody – Knížka v které často listuji.
06.11.2014 Henry David Thoreau – Walden – život v lesích
06.11.2014 Rudolf Krautschneider – Na moři je ten, kdo tam chce být!
O Vánocích jsem od mamky dostal knížku o stavbě repliky korábu Magalhaesovy Victorie a o tomto víkendu mi povídala o mořeplavci co „moc pěkně povídal“(v televizi)…prý měl podobné názory, něco jako já. Hledal jsem a za tím vším stojí starý mořský vlk Ruda…“Lidé se mě často ptají, kde na to beru. Nepiju, nekouřím a to již samo o sobě umožní jednou za deset let cestu kolem světa. A řekněte sami, jíte, když máte hlad? V křesílku u televize, kdy se cpete tím, co lednička dala…?”
14.10.2014 Jarda Jágr – A jeho vyznání lásky
„Je 11,15 v noci. Většina už asi spí a já s 15kilovou vestou dokončuji poslední cvičení. Usedám na lavici, abych si odpočinul, a zahledím se do zrcadla. Po chvilce mě napadne otázka. Stojí ti to ještě za to? Bohužel nedokážu jednoznačně odpovědět. Opravdu nevím. Přemýšlím dál. Jsi sám, bez rodiny, dřeš jako kůň, nikdo na tebe doma nečeká – hmmm, to nezní moc nadějně, říkám si. A hned mě napadá další otázka: A proč to teda děláš? Jenže na tuhle otázku znám odpověď hned. Protože to miluji.“
07.10.2014 Steven Selby – přírodní designer a architekt
Michal, Thank you for your interest in these projects. I would be happy to explain as much as I can. My point of view in building any project is to do it as cheaply as possible. Most projects I do for other people since most of the time I dont have the money to do project on my own. Before starting I have a good look around
and try to find places that have interesting materials that are being recycled. Building sites, second hand shops, garage sales, carpenters shops, and even the country side for old fences and thing that have been cast a side. Often I find things that I cant use but can trade or sell for something that I can use. Building house in Europe usually takes some kind of permission but in the country side this can be easier than in high population areas. A lot of the thing that I have done dont need permissions like the Bus conversion and decorations for Bars, Restaurants and Hotels. It is much easier to work in third world countries. At the moment I am working in Guatemala where permissions are not necessary and foreigners are free to buy land as they please and the labor is very inexpensive.
Many people start out building something different on their own land or Like Frank Garry cut a whole in the roof of their house and build something different looking in that space. Have a look at; Frank O. Garry, Burt Prince, and their is a interesting Architect in Oregon. Also Irma Mclovich (not sure of the spelling) who is Polish I think but am not sure. HE is one of my favorites! I never call myself a Architect but rather a designer. This seems to often make it easier for new costermers and building departments to except the fact that you want to do something different. If you need to have a engineer sign off on the tectonical aspects of a project this is usually easier and cheaper than going to a Architect.
I hope some of this is a help. If you want to build as a natural builder then the best way to start is just START.
23.09.2014 PINK FLOYD – THE ENDLESS RIVER
!Návrat! 10.listopadu je můj svátek hudby. Opravdu poslední kus, který byl vydán.
22.09.2014 Top 5 nejlevnějších destinací Evropa
Nemusí být vše motivačně „about nature“! Na víkend vypadnout za kulturou či zaběhlých stereotypů do jiných metropolí a měst. I tak se dá bojovat proti švejkovství.
22.09.2014 C.Arisman a C.Gannon- Hiking the Pacific Crest Trail Přechod stezky mezi Kanadou a Mexikem (přez Státy:-)
11.09.2014 Bernd Heinrich- A Year in the Maine Wood
08.09.2014 Pavel Škarka zemřel. Vedoucí našeho atelieru designu VŠUP ze studentských let. Jeden z posledních emailů mi píše: Zdravím Tě Michale.
Moc děkuju za Tvá milá slova, která mně velmi potěšila. Často na Vás všechny vzpomínám a sleduji, pokud je to možné, jak si v životě vedete. Nedávno mně kolegové říkali, že v televizi mluvil Jirka Jedlička a že dělá ředitele muzea někde na Vysočině. Já jim na to odpověděl, že jsme Vás asi učili dobře, protože absolventi mohou dělat třeba i ředitele muzea.
Doufám, že se Ti dobře vede, že je dost práce a přiznám se, že vlastně ani nevím jestli máš už svou rodinu. Pokud budeš mít trochu času tak napiš a myslím si, že bychom se stejně měli všichni, tedy kdo bude mít zájem, sejít na jedno zde ve Zlíně.
Moc Tě pozdravuju a přeju pěkný den. SK
02.09.2014 Mark Boyle – Rok bez peněz
Inspirací jsem doma zrušil před 6lety ledničku a mražák. Televizi vyhodil z okna. Odcvak pevnou telef. linku a internet. Při odchodu vypínám hlavní jistič energie i uzávěr vody. Před měsícem jsem přišel o mobil, ten neobnovuji(obnoveno 11.2017). Pouze v poslední době si nějak častěji pouštím večer před spaním radio(žurnál). Měl bych s tím hlukem seknout…a sekl.
01.09.2014 Nicholas Crane – Pěšky napříč Evropou kniha na kterou občas myslím.
23.05.2014 Era Startreku na dosah
Sleduji (nejraději ze světnice roubenky nebo horské boudy) pokrok na poli vědy a techniky. Miluji přírodu. Bohužel cítím, že ta zažívá podzim svého života. Trápí mě to. Explore the other worlds! Jsem zvědavý jestli se dožiju doby, kdy uslyším jak to vypadá např. na Alfa Centauri. Pravé dobrodružství teprve začíná! Doposud to bylo takové pochůzkaření.
11.02.2014 Alstair Humpreys – Dobrodruh nové doby Pochůzkař určitě není.
27.01.2014 A young Korean girl- Cycling around the world Rád čtu její příspěvky! A pak že to nejde. To ukazuji na tebe dámo.
24.01.2014 Werner van Zuylen – Moskva-Santiago de Compostela
21.01.2014 Heinrich Harrer – Sedm let v Tibetu předevčírem jsem dočetl podruhé tento titul. V knize mě zaujalo cestovatelské dobrodružství a autorova úspěšná snaha o podnikání. Do zakázané Lhasy vstoupil Harrer s prázdnou kapsou jako otrhaný nuzák. Postupem času se stal vyhledávaným a dobře placeným specialistou i odborníkem na cokoliv. Vystavěl fontánu, tenisový kurt, zavlažovací zařízení, vybudoval kino, úspěšně filmoval. Kniha mi byla motivační. Po dočtení knihy se snažím o autorovi nalézt doplňující podrobnosti o životě a smrti. V porovnání s vysněným ideálem hrdiny mne nikdy nepřekvapí jakési „kompromitující“ ale. U Harrera je to vstup před popisovaným dobrodružstvím do nacistické NSDAP a jednotek SS. Popravdě řečeno, nijak mě to neuráží. Po přečtení knihy jsem si o člověku udělal svoji představu. Hlouposti dělají všichni. Některé věci nejdou odčinit. Musíme spoléhat na lásku našeho Stvořitele a jeho milosrdenství. Ve spojitosti s přátelstvím s dalajlámou Tändzin Gjamccho mě napadla rozvaha porovnání katolického dogma papežské neomylnosti a božského vtělení dalajlámy. Budhisté věří v Božské převtělení předchozího dalajlámy. Božské vtělení křesťané mohou prožívat prostřednictvím Ježíše Krista. Papež je v mých očích v prvé řadě člověkem, sice povolán býti biskupem lidí, ale stále pak člověkem. A jako každý člověk je i on omylný. Taková je má Víra. Dogma o neomylnosti považuji za „pouhý“ dobrý úmysl. Papež František má moji úctu. Obdivuji jej. Ke koncensu o tomto katolickém dogmatu se mi zatím nepodařilo dojít. Je to v mém životě zcela první úvaha nad vztahy rozdílných vyznání víry. Budhismus jsem nikdy nestudoval.