02-OVOCE

Pokud to myslíte se svým zdravým životním stylem  vážně navrhuji jako dobrý designer (od slova dobro) konzumaci ovoce, nebo jejich šťáv  s těmito klíčovými informacemi- ovoce čistí tělo, konzumujte ovoce po ránu, nemíchejte ovoce se zeleninou (s výjimkou pár druhů jako např. jablko), nekombinujte ovoce (škroby/cukry) s dalšími potravinami s převahou bílkovin . To je vše co potřebujete pro začátek vědět. Pro inspiraci níže uvádím seznam plodů, které jsem okusil, nebo které bych rád ochutnal  v jejich přirozeném prostředí. Dále připisuji klíčové informace. Kam zařadit jednotlivé druhy ovoce (kombinace potravin) je možné v tabulkách.

1. Ananas /pineapple/
Původem z Jižní Brasilie a Paraguaye- zde tedy dostaneme originál. U nás obvykle k dostáni forma „Extra Sweet“ neboli „Del Monte“ z Havaje což je vyšlechtěný kultivar:-(. Ceněný pro svůj zdroj síry ale hlavně chloru, který v přírodě je málo dostupný (např. mořské řasy). Mnoho draslíku, vápníku a sodíku. Hodnotný čistící prostředek, odbourává otoky, rozpouští krevní sraženiny (trombozy, infarkty). Obsahuje Bromelin, ale i kyselinu glykolovou která má slabě leptavé účinky, vyrážka na kůži.  Dá se sušit.  Hurá do Ameriky.

2. Ananasový meloun /cantaloupe/

3.Avokádo /avocado/
Původem ze Střední Ameriky- Guatemala, Mexico- Puebla,Coxcatlán,  hlavní odrudy „Hass, Lula, Maluma, Brogden, Monroe“. Aztécka pomazánka guacamole- avokádo, mořská sůl, rajčata, citronová šťáva, chilli. Jinak samotné našim nejcennějším zdrojem organického tuku. Další minerály a vitamíny, (tuky 15%, vláknina 6,7). Má se jíst zralé, konzistence polotuhého másla (test prstem).

4. Banány /banana/
Původem z Jihovýchodní Asie (pravděpodobně N. Guinea-Kuk Swamp). Původnější jsou dva druhy Musa acuminata a balbisiana. Kultivar všude rozšířený „Cavendish“ nebo „Grand Nain“ (Chiguita) je sbírán zelený, uměle dozráván v etylenu a pak prodáván v supermarketech.  Mají se jíst zcela zralé, kdy nemají žádné zelené místa na slupce. Dají se dobře kombinovat s dalším ovocem. Nekombinovat bílkoviny a škrob– tedy např. ořechy a banán, mléčné výrobky a banán:-). Jsou lehce stravitelné, skvělé svým zdrojem B6 a svým poměrem draslíku a sodíku– přesněji mají 400 mg draslíku a 1 mg sodíku na 100 g jedlé části, což je vůbec nejlepší poměr těchto dvou látek, který se v potravinách rostlinného původu nachází (maso, ryby a mléčné výrobky mají mnohem méně draslíku a více sodíku). Strava bohatá na draslík a chudá na sodík zabraňuje rozvoji arteriální hypertenze, arytmie, mrtvice, a dokonce rakoviny. Obsahují významné množství vitaminů skupiny B potřebných na energetické reakce v srdečním svalu, jakož i hodně hořčíku, který zpomaluje postup arteriosklerózy a zabraňuje infarktu myokardu. Jsou bohaté na vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu. Obsahují malé množství serotoninu, který způsobuje rozšiřování cév. Banán pomáhá proti depresi i proti nespavosti. Aminokyselina tryptofan pomáhá při usínání, aminokyselina tyrozin pomáhá navodit nerušený, hluboký spánek. Je zásaditý a dá se sušit. Jeden banán vydá téměř na hodinu cvičení (sacharid 20%, vláknina 3%).

5. Bobuloviny /berry/
Zvlášť uvedené v záložce naleznete seznam bobulovin.

6. Citrony /citron, lemon/
Původem z Barmy (Assam). V supermarketech lutivar „Eureka„, pak rozšířené „Bonnie Brae, Mayer, Ponderosa“. Mají silně alkalický účinek, tedy zásadotvorný, i když jsou chuti „kyselé“. Necukrovat. Po ráno též s teplou vodou jako první tekutina před jídlem. Citronová šťáva je dobrý desinfekční prostředek, krátkodobý konzervační prostředek, má vysoký obsah Cček, podporuje tvorbu HCL v žaludku, likviduje Candidu-je antibakterionální, srovnává PH, zabraňuje zadržování tekutin v těle, posiluje játra…Známá dvoudenní kůra pití teplé citronové šťávy (doporučeno ze dvou citronů do osminky litru vody a intervalů dvou hodin) a další. (sacharidy 9,2%) „Ozkoušel jsem a mohu ji doporučit. Spotřeboval jsem za dva dny o něco více citronů (12kusů) a každé ráno jsem vykašlával i smrkal drobné zelené záněty přičemž jsem si chřipky nebo probíhajícího zánětu nebyl vědom. Kůru s čistým srdcem jsem vyhodil, je plná Eček“.

7. Datle /date/
Původem z Mezopotámie (Irák). Podíl sacharidů vysoký, ale nezvyšují hladinu glukózy v krvi a pomáhají chránit proti ucpávání tepen. Jsou skvělou náhražkou sladkostí. Mohou se použít na místo chleba a jiných škrobových výrobků. Nejsou kyselinotvorné, snáší se dobře s ostatním ovocem. Vysoká energetická hodnota (453g-až 1275kalorií). Vysoký obsah draslíku, nízký sodíku.(sacharidy 69,3%).

8. Jablka /apple/ Čechy

9. Meruňka /apricot/ Morava

10. Třešně /cherry/ Čechy

11. Cherimoya /chirimoya/ Ecuador

12. Kokosovník /coconut/ Melanesia

13. Slivoň /damson/ Čechy

14. Pytahaya /dragon fruit/ Mexico

15. Durian /durian/ Borneo

16.  Fejchoa /feijoa/

17. Fík /fig/

18. Víno /grape/

19.  Grapefruit /grapefruit/

20.  Kvajáva /guava/

21.  Jabuticaba /jabuticaba/

22. Žakie /jackfruit/

23. Kryškovec /jambul/

24. Cicimek /jujube/

25.  Kiwi /kiwifruit/

26. Kumquat /kumquat/

27. Limetka /lime/

28. Lokvát /loquat/

29. Liči /lychee/

30. Mango /mango/

31. Meloun /honeydew/

32. Meloun /watermelon/

33. Synsepalum /miracle fruit/

34. Broskve /peach, nectarine/

35. Olivy /olive/

36. Pomeranč /orange/

37. Papaya /papaya/

38. Marakuja /passionfruit/

39. Hrušky /pear/

40. Kaki /persimmon/

41. Mochyně /Physalis/

42. Švestka /plum/

43. Tykev /pumpkin/

44. Marhaník /pomegranate/

45. Pomelo /pomelo/

46. Mangostana /purple mangosteen/

47. Kdouloň /quince/

48. Rambutan /rambutan/

49. Satsuma /satsuma/

50. Carambola /star fruit/

51. Rajčenka /tamarillo/

52. Rajče /tomato/

53. Ugli /ugli fruit/

54. Pandán /pandanus/

55. Longan /longan/

56. Sapodila /manilkara, ciku/

57. Tamarid /tamarid/

58. Jambu /water apple/ Malay Peninsula

59. Guava /malay apple/ Malaysia

60. Langsat /langsat/ Southeast Asia

61. Bael /wood apple/ India

62. Salak /snake fruit/ Java-Sumatra

63. Santol /cotton fruit/ Southeast Asia

65. Chlebovník /jack, bread fruit/ South Pacific

66. Noni /indian mulberry/ Thailand

67. Nipah /ais kacang/ Philippines

68. Graviola /soursop/ Mexico

69. Pulasan /pulasan/ Malaysia

70. Mauricijská papeda /kaffir lime/  Cambodia

71. Annona /sugar apple/ – tropical americas

72. Tamarind

73. Opuntia

74. Nashi

75. Kiwano

76. Karambola

77. Mišpule /medlar/

78. Jeřáb Oskeruše

79. Aronie

80. Muchovník