39. TOP 10 ZT v Čechách

banner_zt2-copyVe sborníku zimního táboření, který byl vydán v roce 2001 k 40-tému výročí Zimního táboření v Čechách píše autor Gerhard Streubel: Turistika pro mě znamená víc než trochu zábavy, zdravého pohybu po práci, nebo získávání odznaků. Rozšiřuje můj cit a nutí mě usilovat o zdánlivě nepotřebné. Čistá radost z výstupu, z krásného rozhledu, z pohledu na květ, ze setkání se zvěří, ale i památky našich předků, překonání vlastní pohodlnosti nebo obav, to vše nás může posilovat pro každodenní život a utvářet náš občanský postoj. Chce to, kromě mnoha jiného, v přírodě příliš nespěchat a co možná nejvíce se k ní opět přibližovat. Jednou z osvědčených možností je právě zimní táboření.

Mé první zimní táboření (dále ZT), které jsem si ozkoušel bylo Zimní táboření na Hvězdě v roce 2010. Akce se mi natolik zalíbila, že jsem se rozhodl účastnit vybraných deseti táborů v Čechách. Seriál ZT je sdružen Klubem českých turistů sekcí lyžařské turistiky. Kompletní seznam akcí pro rok 2016/2017 naleznete zde (2013-2014 zde). Podrobnější a aktuální propozice na stránkách KČT zde.

Jaká ve skutečnosti budou zmiňovaná Streuberova „překonávání pohodlnosti, setkávání se s zvěří či čisté radosti z výstupu“? Čtěte dále, budu u toho a podávat vám svá svědectví!

zthvezda01. 50. ročník Zimní táboření na Hvězdě, Broumovské stěny, 6-8. prosince 2013 Od soboty do neděle hostil TJ Spartak Police nad Metují více jak 146táborníků (já byl 146tý a nikoliv poslední) z celé České republiky, aby mohli společně oslavit 50.výročí druhého nejstaršího zimního táboření V Čechách. V těsné blízkosti pískovcových skal bylo možno k táboření využít jak prostranství okolí kaple a restaurace tak přilehlého lesu. Duch/genius loci místa má opravdu veliké charisma.
PROGRAM
Páteční program byl zahájen promítáním fotografíí ledopádů Broumovských stěn od Oldy Jenky a od Míry Šolce videodokumentem věnovaný táboření na Hvězdě v letech 1994 plné fešných rohaček, teplákových souprav a hliníkových rámových krosen. Do nočních hodin do ouška zahráli Slaveňáci. O hrdlo i břuch táborníků se starala rodina Novákova. V nočních hodinách šli někteří účastníci „bydlet“. Někteří nikoliv:-). Na prostranství před kaplí stálý ohěn byl křižovatkou porůznu zmožených kamarádů a svědkem zajímavých diskuzí, hrdinských plánů či dalších probudivších se a směřující s pískem do okolních houštin. Hned po příjezdu poučen z minulých ročníků jsem ze smrkových větví vytvořil lůžko. Mladí pražští zálesáci se pro změnu přikrývali rumem. Noc byla halasná, s prudkým nárazovým větrem a cca -5C.
Sobotní den byl určen stavěním slavnostní vatry, toulkám místní krajinou, odpolední mši a slavnostnímu zapálení ohně, který byl stanoven na 16:30. Byl jsem udiven ranní pořadatelovou pečlivostí a snahou vyrovnat přesně řezané očíslované klády samotné vatry do úhledné pyramidy na večerní podpal. Vše mělo svůj řád. Při té příležitosti jsem na skok odcestoval do Rtyně v Podrkonoší odběhnout 1. závod ZBL pořádané Maratonstav Úpice. Sobotní večerní program byl věnován zápisu účastníků táboření a darovnáním almanachu, dřevěné plaketky, diplomu. Dále udělováním gratulací zakladatelům, organizátorům, pořadatelům, pomocníkům a dalším porůznu významným lidem (Scholz, zakladatelé J.Kopecký otec a syn, Gerhard Streubel, Novákovi a jiní). Restaurace okolo 18:00h praskala ve švech. Do takto vřelé atmosfery později zahráli Kamarádi osady 5, Pevná Vůle či neznámý technik z Českého Rozhlasu, (který mě shodou okolností vzal autem z Náchoda jako stopaře kdy jsem byl na skok na závodech).
Nedělní ranní pečení buřtů, poslední kamarádské přípitky a loučení se obklopeni nádhernou okolní přírodní scenerií jsou možná ty nejlepší zážitky a náplastí duše v době devastujících moderních technologií, ruinujících hypoték, závislostí internetů, mobilů, automatů, gamblerů, zloby a křiku či vládních a ekonomických krizí. Kamarádi, zálesáci,trampeři…stále žijeme.
POČASÍ Pátek/Sobota- noc prudký nárazový vítr, sněhová pokrývka 30cm, návěje až půl metru, sucho,sněžení -5C. Později roztrhávání oblačnosti ,hvězdy. Přes den polojasno. Větrno. Sobota/Neděle-noc mírný vítr později bezvětří,v noci jasno, ráno a přes den polojasno později oblačno. Ráno -3,5C.
TÁBOR Místo pod slepým kamenným mostkem u kapličky. Chlad od země izolován lůžkem ze smrkového chvojí. Spacák duté vlákno, karimatka 10mm, alumatka, vše ve ždárského pytli. Spodní prádlo tričko, mikina, slabé ponožky a tenké tepláky-nebylo nutné. Příště pouze tričko a 3/4 kraťasy. Celkové hodnocení akce 1*. (jako ve škole)
Propozice Zde. Článek iDnes.cz Článek z Mladé Fronty Dnes

ztklic202. Zimní stanování Klíč – nejstarší ZS v ČR, Lužické hory, 13-15. prosince 2013 Oddíl Turistiky SK Nový Bor pod vedením Petra Randuze pořádal od pátka do neděle 52. ročník zimního stanování v obci Polevsko pod horou Klíč.
PROGRAM V pátek dle informací pořadatele se pod stany a v okolí ubytovalo celkem 8lidí. Následovalo společné posezení v Restauraci na Křižovatce. V sobotu po mém příchodu do Polevska z Nového Boru jsem nalezl tábořiště po špatně značených šipkách v přilehlém lesu hory Klíč u již zmiňované restaurace. Bylo lidupusté a vymetené jako ohniště u místní hasičské nádrže. K ohništi jsem se snažil natahat souše. V lokále jsem byl osloven partnerkou pořadatele (PR). Vypil jsem tři desítky Gambrinusy a přijal pozvání na adventní koncert v kostelíku polevského hřbitova. Od 18:30 navazovalo posezení a zábava již s plnou účastí všech tábořících (9 lidí) ve složení pořadatel P. Randuz a jeho družka, dva huliči marihuany, komunista, Dartagnan a Veverka z T.O. Free North a já. Noční opilecká výzva dvou huličů rozdělat oheň se po hodině snažení z části vyvedla. Za pomocí společných sil jsme si nad doutnajícím ohněm špekáčky nakonec opekli. Dobrý pocit nám kazila padající tající námraza za krk a do ohně z okolních stromů. Po 22:00h jsem šel „bydlet“. V neděli jsem se probudil na dětském hřišti v části první paluby pirátského dřevěného korábu. Po rozloučení jsem v 8h vyrazil na túru do Hrádku nad Nisou, kde jsem ukončil v 14:30 akci. Cestou jsem se zastavil pouze u hrobu Tomáše Holého hned nad Polevskem.
POČASÍ sobota přes den drobně namrzající mrholení, slabý vítr, teploty okolo 0C. Silná inverze. V noci drobný déšť. Neděle: teploty spíše nad nulou, občas větrno. V lese mohutné tání ledové námrazy. Na cestách ledovka. Silná inverze, mlhavo.
TÁBOR místo za Restaurací na Křižovatce v podmáčeném lese. Ohniště k dispozici bez dřeva. O stálém ohni nemluvě. Organizace ročníku spočívala v zapsání účastníků do evid. listiny a zaplacení diplomu. Kdo nechtěl trávit čas v restauraci, nebylo jiného vyžití. Sociálky dostupné v konzumu na parkovišti, ale s pořadatelem nesjednáno. Kdo si nepotřeboval nic koupit, ten to měl složitější. Bivak ve žďaráku v mokrém počasí se osvědčil. Do prostoru vaku jsem strčil boty i petku s vodou. Do batohu pod hlavou se vyplatí dát ošacení do igel. tašky. To jsem neudělal. Vše bylo navlhlé či mokré. Celkové hodnocení akce 3-. (jako ve škole) Propozice a Fotogalerie

06. ZT U poustevníka Samuela – Sloup v Čechách, 14. – 16. února 2014
07. ZT Králický Sněžník (1220 m n.m.), 14. – 16. března 2014 Kungsleden – The King’s Trail