01-POTRAVINY

Strava, suplementy a zdravá výživa to je dnes nejenom veliký fenomén, ale i obrovský business. Země je zamořena, potraviny jsou nepůvodní, voda nečistá,  potravinové doplňky a léky předražené, špičková lékařská péče téměř pro vyvolené, léčba pouze léčí neuzdravuje… Kdo jednou o zdraví přijde je štvancem a zoufalým člověkem v „moderním“ světě.

Jako globální designer a architekt, který se snaží o návrh dobrého životního stylu (nikoliv pouze jejich částic), jsem navrhnul za pomocí dalších koučů svůj postup tak, aby jste vaše zdraví mohli znovu nalézt a za minimum financí opět byli sami sebou a pevně  stáli na svých nohou. Některé kroky prosím nepovažujte za definitivní, klíčová nebo dogmatická. Začněte používat svůj rozum jako jediný způsob své cesty k nápravě.

1. Přístroje a technologie– ze svého života jsem vyřadil lednici, mražák, mobilní telefon, televizi, auto. Všude máme dostupné potraviny, je spousty obchodů, které tyto služby plní za vás. Doma vám jídlo nehnije, donutí vás to trochu více chodit, nic nevyhazujete. Na místo mobilu vše domlouváte důrazněji, je nutný osobní styk, více si vážíte svých rozhodnutí. V důsledku šetříte čas. Lidí-přílepků se zbavíte, poznáte kdo má o vás zájem. Na místo auta používám hromadné dopravní prostředky nebo kolo. Řeším ekologii a pohyb těla, zdravý spánek i bydlení. Více v sekci 100+1Design.

 2. Stravování– ze svého jídelníčku jsem zcela vyloučil obiloviny, cukr, sůl, uzeninu, většinu druhů masa, mléčné výrobky s některými výjimkami (kvašené) dále pak alkohol(ale no ták neberme to na stopro:-)) a tabák, velmi omezeně jím jídla vařená. Je to obrovská změna ve stylu stravování a pro někoho nepřekonatelný skok, nicméně je to naprosto nezbytné k uzdravení. Věřte mi. Změnu pocítíte již po 14dnech. Proč se zbavit obiloviny je možné nastudovat ve spojitosti lépe zde, ale pro příklad uvedu- zahleňováni, hnití, zanášení tlustého střeva a klíčové zakyselování organizmu. Cukr rafinovaný a řepný či ostatní jednoduché curky je nutné vyloučit ze své stravy, protože překyseluje organizmus, je vlastně drogou a může za mnohá onemocnění. Jiná situace je u cukru složitého, medu, xylitolu- i zde všeho s mírou. Sůl je silně kyselinotvorný, zabraňuje vylučování odpadů, způsobuje spousty chorob. Vše podrobněji zde. Uzenina je silně kyselinotvorná, konzumace masa drobných savců a okamžité spotřeby je návrat k původnosti. Mléčné výrobky, kravské mléko jsou silně hlenotvorné, způsobují spousty nemocí, zánětů…více zde.
Vyváženou stravu plnou minerálů, vitamínu, tuků, cukrů, enzymů ve své původní čisté a energeticky silné formě je možné nalézt v konzumaci ovocných a zeleninových šťáv nebo salátů s drobnými přídavky tuků ve formě vhodných olejů a ořechů. Občasnou konzumaci masa, drobných savců, masových vývarů, čerstvých vajíček, některých podpůrných suplementů a průběžných půstu považuji za velmi dobré řešení jak přežít se zdravým srdcem a čistou myslí dnešní dobu na této planetě. Níže uvádím tabulku vhodných kombinací potravin,…. jinak vám strava v žaludku a střevech hnije nebo kvasí. (v uvedené tabulce nehledejte dogma, ale svoji odlišnost)

B Š T MV-K Z-NŠ-V Z-S O-K O-P O-S-S M
 Bílkoviny + + -*
 Škroby + + + + ++
 Tuky + + ++ + + + + +
 MV-K + + ++ ++ ++
 Z-Č-V + + + + + ++
 O-P + ++ + + + ++
 O-K + ++ ++ ++ + + ++
 O-S-S + ++ + + ++
 Melouny ++ ++ +

vysvětlivky: MV-K(mléčné výrobky kyselé), Z-NŠ-V(zelenina neškrobová vařená), Z-Č-V(zelenina čerstvá vařená), Z-S(Zelenina syrová), O-P(ovoce polosladké), O-K(ovoce kyselé), O-S-S(ovoce sladké sušené). převzato

3. Superpotraviny a suplementy
Pokud budete dodržovat správné návyky stravování a popisovaný způsob konzumace potravin jako jediného způsobu příjmu energie, tělo je geniální nástroj (a který neovládáte pouze si to myslíte) má tendenci se samo uzdravit a také se uzdraví. Není potřeba žádných dalších speciálních léků a vychytávek. Pokud se přesto rozhodnete něco do sebe ládovat uvědomte si, že se Vám jedná hlavně o čas ve smyslu netrpělivosti. Za 20-30-40let co jste do sebe házeli kde co jako do popelnice, chcete být do týdne jako rybička (a opět vše lámete přes kolena). Obvykle taková situace nastává když již tzv. stříká krev. Pak si teprve uvědomíte, že je třeba něco změnit. Dejte tomu čas a na své uzdravení trpělivě čekejte. Na druhou stranu bych rád uvedl některé doplňky, které jsem použil a které jsou vážně „super“. Svoji záchranu nicméně hledejte ve svém způsobu myšlení! Mezi takové první super-elementy považuji plody GOJI (Kustovnici čínskou). Po první dávce (více jak bohatá hrst) jsem do hodiny usnul (v práci u PC). Jelikož se podobně opakovaně dělo u aplikaci doplňování Hořčíku, věděl jsem, že se děje něco velmi dobrého. Na druhý den jsem ráno vykašlával silně zelené hleny. Povolilo mě též pnutí mezi lopatkami (z kola jsem trpěl věčně ofouklým zátylkem a bolesti v okolí pravé lopatky prostřelujíce až do týla krku). Pravidelně jsem nemohl otočit krkem či cítil veliké pnutí.

Závěr
Mezi mé teorie, které bych nazval spíše konspirativní bych rád uvedl i  tuto:  V Bibli je citován prvotní hřích ve spojitosti s potravinou. Člověk byl stvořen k obrazu Božímu, byla mu dána možnost svobodné volby, ale také limit kdy ochutnáním plodu jaksi prozřeme (něco získáme),  ale zároveň něco pozbudeme (něco ztratíme). Ztratíme spojením s Bohem, ale rozpoznáme co je dobré a špatné. Bible cituje přímo strom dobra a zla (poznání). Jedná se tedy o jistý druh rozhodování svobody v samostatnosti. Pokud Vám ještě nesvítá tak si to pojďme rozebrat do důsledků.

Pokud potraviny pouze ochutnáváme (jako pochutinu) jsme stále závislí i na Bohu. Bůj je zdroj energie, je tvůrce všeho a k němu se máme obracet (pro ateisty uvedu- ve vzduchu, všude okolo nás je spousty energie, ať již objevené či neobjevené, z ní můžeme čerpat a z ní žít). Pokud k tomuto způsobu přísunu energie (potravy) dodatečně pouze ochutnáváme pozemské plody, je to ochutnávání a zažívání „Rajské zahrady“. Je to rozkoš. Tím, že jsme se vydali na cestu samostatnosti, sebe krmíme (energeticky doslova mrtvými odpady) zažíváme sice cestu samostatnosti (ve smyslu odtržení), ale hyneme v nemoci, utrpení a bídě a nesvobodě ve smyslu nutnosti obstarávání obživy. „Jak já se vlastně budu živit…, jak já se uživím?“ si častokrát posteskneme.

Věřím, že žít ze „vzduchu“ je možné. V dnešní době však těžko uskutečnitelné.  Nicméně tomuto ideálu se máme svými silami snažit přiblížit. Zdravý a dlouhověký život je možné žít pouze prostřednictvím skromnosti v jídle, očisty, půstu, zdravého pohybu a dalších technik.

3.8.2017 Potraviny ze vzduchu– …potvrzuje moji teorii o přítomností výživy.